advertise

معرفی انواع لیزر پوست

فروشگاه سودا مدیکا

معرفی انواع لیزر پوست

لیزر ابزار مدرن و جدیدی است که به وسیله پرتوهای نور با طول موج‌ متناسب و متمرکز کاربردهای فراوانی در رفع مشکلات و ضایعات پوستی، جوانسازی و از بین بردن موهای زائد دارد. فواید این متد نوین از جمله اثربخشی بالا، درد کم و عدم آسیب‌رسانی به پوست، توجه علاقه‌مندان به زیبایی را به خود جلب کرده و این روش را به یکی از محبوب ترین متدها، در میان بیماران و پزشکان بدل نموده است. ادامه این بحث به بررسی انواع لیزرهای پوستی و کاربرد آنها در درمان بیماری‌های پوست، همچنبن زیبایی و جوانسازی به وسیله لیزر اختصاص پیدا کرده. برای آشنایی بیشتر با لیزرها به ادامه مطلب توجه فرمایید.


کیوسوییچ
فروشگاه سودا مدیکا
فروشگاه سودا مدیکا

مشکلات پوستی که لیزر می‌تواند درمان کند

موهای زائد
تتو
اِسکارهای آکنه
مشکلات پیری پوست مانند لک‌ها، خطوط ظریف و چین و چروک‌های صورت
خال مادرزاری
واریس
خشکی و افتادگی پوست پلک و سیاهی دور چشم
خطوط پنجه‌کلاغی اطراف چشم
خط اخم و خطوط اطراف دهان و بینی
لک‌های قهوه‌ای و عدم یکپارچگی رنگ پوست
اِسکارها
ناهمواری بافت پوست
ضایعات عروقی
سفتی پوست
امروزه با تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته می‌توان بسیاری از مشکلات و بیماری‌های پوستی دیگر را با لیزر درمان کرد.

چه نکاتی در استفاده از لیزر برای پوست اهمیت دارند

اگر سه اصل زیر رعایت گردند، لیزر یکی از بهترین درمان ها برای مشکلات پوستی می باشد. اول، فرد درمانگر (ترجیحا پزشک) دانش و تجربه کافی برای درمان به کمک لیزر را دارا باشد. دوم، پزشک روش لیزر مناسبی را برای درمان مشکل پوستی انتخاب نماید و سوم، پزشک از تکنولوژی و دستگاه مناسب استفاده نماید. یکی از مهم ترین دلایل شکست درمان با لیزر و یا ایجاد عوارض، استفاده از تکنولوژی نامناسب است. دستگاه های مختلف لیزر انرژی، قدرت نفوذ و طول موج متفاوتی دارند و بر این اساس هر لیزر کاربرد خاص خود را دارد. در ضمن رنگ پوست افراد هم عامل مهمی در انتخاب نوع لیزر می باشد. اگر رنگ پوست فرد با طول موج دستگاه لیزر متناسب باشد، امواج لیزر بهتر جذب پوست می شوند و بهترین نتایج درمانی حاصل می گردد.

چرا انواع مختلفی از لیزر های زیبایی وجود دارد؟

تفاوت اصلی بین انواع لیزرها طول موج آنهاست. به عبارت دیگر، طول موج های مختلف لیزر (رنگ نور) مشکلات مختلف پوستی را هدف قرار می دهند. بنابراین، برای درمان انواع نگرانی های پوستی، انواع مختلفی از لیزرها مورد نیاز است. به همین علت، ممکن است پزشک ترکیبی از چندین لیزر مختلف را به عنوان راه حل درمانی مشکلات احتمالی شما پیشنهاد دهد.


پرکاربردترین لیزرهای پوست

خطوط و چین و چروک ها برای درمان خطوط و چین و چروک ، ترکیبی از صاف کردن و کشیدن پوست می تواند مورد استفاده قرار گیرد و یا می توان از یک لیزر تراشنده قوی مانند لیزر CO۲ (دی اکسید کربن) یا اربیوم YAG استفاده شود. لیزر CO۲ همچنین برای حذف علائم زگیل و لکه های پوستی و برای برش پوست در عمل جراحی استفاده می شود. لیزرهای دای (dye) نیز همراه با درمان های مبتنی بر نور غیر لیزری ، مانند IPL و LED photofacials نتایج خوبی را نشان داده اند. کشیدن پوست اکثر روش های لیزرهای زیبایی ، حداقل میزانی سطحی از کشیدگی پوست را ارائه می دهند ؛ زیرا با آسیب های کنترل شده ای که در پوست ایجاد می کنند تولید کلاژن را افزایش می دهند. با این وجود برای نتیجه های بهتر در کشیدگی پوست ، لیزر CO۲ می تواند یک انتخاب قابل توجه باشد. علاوه بر این ، با استفاده از روش های غیر لیزری و مبتنی بر نور ، مانند دستگاه های مادون قرمز تایتان و سیستم های مبتنی بر فرکانس رادیوییترموگرافی ، موفقیت های زیادی را تجربه خواهید کرد. زخم های رنگی از رایج ترین لیزرها برای درمان زخم های رنگی مانند لکه های به وجود آمده از نورخورشید و بالا رفتن سن ، ملاسما و سایر لکه های رنگی، می توان به لیزر دای، Nd: YAG ، لیزرهای فراکشن (Fraxel) و همچنین IPL غیر لیزری مبتنی بر نور اشاره نمود. ضایعات پیش سرطانی تقریبا تمام جراحان بر این باورند که زخم های سرطانی باید از طریق اسکالپل (عمل جراحی با چاقو) برداشته شود تا اثر آن واضح و کامل حذف شود. برای جلوگیری از رشد پیش سرطانی، مانند کراتوز فعال ، قبل از اینکه فرصتی برای بدخیم و تبدیل به سلول سرطانی شدن پیدا کند ، می توان از لیزرها برای تشخیص و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده نمود. لیزرهای Ablative ، مانند CO۲ و اربیوم YAG، به طور کلی برای حذف این نوع ضایعات انتخاب می شوند. ضایعات عروقی ضایعات عروقی شامل رگ های خونی آسیب دیده بر روی صورت ، رگ های عنکبوتی بر روی پاها ، لکه های عنکبوتی ، همانژیوم ها و نشانه های مادرزادی همچون لکه های پورت واین (port wine stain) می باشد. برای این نوع ناهنجاری های پوستی، IPL یک انتخاب رایج است ؛ زیرا حداقل حالت تهاجمی را داراست. همچنین می توان ازلیزر دای (dye) ، Nd: YAG و لیزر دیود نیز استفاده نمود. خال کوبی و تاتو لیزر CO۲ و Nd: YAG برای حذف خال کوبی محبوبیت زیادی دارند ؛ اگر چه استفاده از IPL نیز نتایج خوبی را حاصل می نماید. حذف مو موفقیت و ایمنی لیزر موهای زائد به شدت به رنگدانه های پوست و مو بیمار وابسته است. برای بیماران تیره پوست، اغلب لیزرهایNd: YAG و دیود استفاده می شوند و برای بیماران با پوست روشن تر، IPL موثر است. جوش و زخم های آکنه ای برای زخم های آکنه عمیق ، لیزر CO۲ بهترین اثر بخشی را دارد ؛ اگر چه دستاورد های اخیر ، مانند اربیوم: YAG، لیزر فراکشنال و برخی لیزرهای غیر تراشنده ، موفقیت خوبی را در رفع محل این زخم ها در صورت نشان داده اند. برای درمان جوش های فعال ، تکنولوژی LED تا حد زیادی موثر است. دیگر لوازم زیبایی مبتنی بر نور امروزه روش های مختلف و بیشماری از تکنولوژی مبتنی بر نور در جهان جراحی زیبایی استفاده می شود. اگر چه این روش ها اغلب به عنوان روش \”لیزر\” نامیده می شوند، اما دستگاه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، لیزر واقعی نیستند. این فن آوری ها شامل IPL، درمان های LED، تایتان و تکنولوژی های مبتنی بر انرژی مادون قرمز و فرکانس های رادیویی مانند Thermage می باشد


فروشگاه سودا مدیکا

نتایج و دوره نقاهت

نتایج لیزر درمانی و درمان‌های نوری بسته به تکنولوژی و نوع درمان متفاوت است. اگر هر دوی این درمان‌ها به خوبی انجام شوند می‌توانند مشکلات پوستی را برطرف کرده، ظاهر پوست را بهبود بخشیده و باعث جوان‌تر شدن آن گردند. درمان‌های لیزری که شدیدتر و تهاجمی‌تر هستند، دوره نقاهت طولانی‌تری دارند. دوره نقاهت هم بسته به نوع درمان متفاوت است. درمان‌های ملایم مانند لیزرهایی که قدرت و شدت کمتری دارند، دوره نقاهت کمتری هم دارند که معمولاً بین چند روز تا یک هفته طول می‌کشد. این درمان‌ها باعث برداشته شدن لایه‌های زیادی از پوست نمی‌شوند. اما درمان‌های لیزری که شدیدتر و تهاجمی‌تر هستند، دوره نقاهت طولانی‌تری دارند. معمولاً پس از این درمان‌ها، پوست در طی یک هفته مراحل مختلفی از قرمزی و پوست اندازی را پشت سر می‌گذارد. پس از آن ممکن است پوست به مدت دو هفته دیگر هم صورتی رنگ باشد.