advertise

آشنایی با بهترین و موثرترین روش های پاک کردن تاتو و خالکوبی

فروشگاه سودا مدیکا

زمانی که افراد از یک تتو و طرح آن خسته می‌شوند، برای پاک کردن آن با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. در حال حاضر بهترین راهکار برای پاک کردن تاتو لیزر است. در این روش به کمک لیزر، ذرات جوهر تجزیه می‌شود. به عبارت دیگر اگر جوهر در سطح پوست باشد به راحتی اثرات آن از بین می‌رود اما تتو هایی که در عمق وجود دارند، لازم است تا ابتدا به ذرات کوچکتری تجزیه شده و سپس شکسته شود. در پاک کردن انواع تاتو به کمک لیزر عموما چند جلسه زمان نیاز است که اثرات آن به طور کامل از بین رود. در خصوص اینکه پاک کردن تاتو بدن به چند مرحله نیاز دارد، باید گفت که این مورد تحت عوامل مختلف می تواند متغیر باشد. از جمله فاکتورهایی که بر روی پاک نمودن تاتو و تعداد جلسات آن تاثیر دارند می‌توان به مدت زمان ایجاد تتو، نحوه پیاده سازی تتو، محل تتو و مواردی در همین راستا اشاره کرد.


فروشگاه سودا مدیکا
فروشگاه سودا مدیکا
فروشگاه سودا مدیکا

روش های پاک کردن تتو بسیاری از افراد پس از آنکه تاتو آنان تغییر رنگ داد یا کم رنگ شد، تصمیم می‌گیرند آن را پاک کنند. در این شرایط روش‌های مختلفی برای پاک کردن تتو وجود دارد، از جمله: ۱. استفاده از جوهر تاتو به رنگ پوست بسیاری از افراد غیر حرفه‌ای برای اینکه اثرات تتو را از بین ببرند در محل تاتوی قبلی، یک تتو جدید به رنگ پوست می‌زنند تا اثرات قبلی را پاک کنند. اما با گذشت زمان، تاتوی جدید نیز تغییر رنگ داده و خود یک تتو جدید خواهد بود.. ۲استفاده از تتو ریموور بسیاری از آرایشگران از مواد تتو ریموور استفاده می‌کنند. به این صورت که رنگ تاتو را به کمک ماده شیمیایی حل کرده و آن را از پوست خارج می‌کنند. این روش بین ۴ تا ۵ بار باید تکرار شود. البته چون از مواد شیمیایی استفاده می‌شود، در برخی از افراد موجب ایجاد زخم و حساسیت می‌شود. ۳. استفاده از لیزر مناسب‌ترین راه برای پاک کردن تتو، استفاده از لیزر است. برا لیزر کردن تاتو دستگاه‌های متفاوتی وجود دارد اما لیزر کیو سوییچ بهترین دستگاه محسوب می‌شود. به کمک این روش، رنگ‌ها توسط اشعه لیزر تجزیه شده و پس از اینکه جذب بدن شد از آن دفع می‌شود. با توجه به حجم رنگ و عمق آن، این روش ممکن است به تعداد جلسات متفاوتی نیاز داشته باشد. در حالت معمول برای پاک کردن بین ۲ تا ۵ جلسه نیاز است که ماهی یک یا دو بار تکرار می‌شود. اما اگر تتو عمیق باشد، این کار ممکن است تا ۱۰ جلسه به طول بیانجامد. در این روش پس از اتمام جلسات پاک کردن تتو؛ اثری از آن باقی نمی‌ماند.

انواع خالکوبی‌ها کدام‌اند؟

نوع تزئینی آماتور: با دست و به کمک سیم یا سوزن خالکوبی انجام می‌شود. معمولاً تک رنگ و با تراکم جوهر کم است و ذرات جوهر در قسمت‌های سطحی پوست قرار دارند. این نوع خالکوبی به‎‌راحتی با لیزر برطرف می‌شود. نوع تزئینی حرفه‌ای: این خالکوبی با دستگاه انجام می‌شود. معمولاً رنگی و با تراکم جوهر بالاست. ذرات جوهر در عمق پوست قرار داشته و نمی‌توان آن را به‌راحتی با لیزر از بین بُرد و نیاز به جلسات متعدد لیزر دارد. نوع آرایشی: این نوع خالکوبی برای خط لب، ابرو یا خط چشم انجام می‌شود. به سبب استفاده از موادی مانند زینک‌اکسید که رنگ سفید ایجاد می‌کند یا اکسید آهن که رنگی شبیه به رنگ پوست دارد، ممکن است پاک کردن آن دشوار باشد. نوع ناشی از آسیب: این نوع خالکوبی در اثر ورود مواد خارجی به پوست به دنبال آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شوند (مانند انفجار، کشیده شدن روی آسفالت و یا وارد شدن مداد به داخل پوست). نوع طبی: برای مشخص کردن محل رادیوتراپی، گاه از خالکوبی استفاده می‌کنند که به رنگ سیاه است.

روند پاک کردن خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ چگونه است؟

الا فکر کنید که برای لیزر خالکوبی خود نزد من آمده‌اید و من می‌خواهم با لیزر کیوسوئیچ خالکوبی را از بین ببرم. شما در مطب، مراحل زیر را تجربه خواهید کرد: از شما می‌پرسم که آیا به‌تازگی آفتاب گرفته‌اید یا به سولاریوم رفته‌اید؟ اگر آفتاب گرفته باشید یا به سولاریوم رفته باشید، با کمال تأسف وقت لیزر شما را یک ماه عقب می‌اندازم. پوست تیره، خطر سوختگی را زیاد می‌کند. سپس از شما می‌خواهم تا جواهرات و لوازم براق و تزئینی را از خود دور کنید. اگر لازم باشد، می‌گویم تا کرم بی‌‎حس‌کننده روی منطقه‌ای از پوست شما که قرار است لیزر شود، قرار دهند و روی کرم را با پلاستیک نازک بپوشانند. باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید تا ناحیه کاملاً بی‌حس شود. با تلفن همراه خودتان مشغول شوید. از شما می‌خواهم تا بی‌حسی را پاک کنید. سپس شما را به اتاق لیزر برده و از شما می‌خواهم تا روی تخت طوری بخوابید که محل خالکوبی در دسترس من و دستگاه لیزر باشد. برای شما عینک مخصوص زده، خودم و دیگر افرادی که در اتاق حضور دارند نیز عینک می‌زنند تا اشعۀ لیزر به چشم‌هایمان آسیب نرساند. دستگاه را طوری تنظیم می‌کنم که برای پاک کردن خالکوبی یا تتو شما مناسب باشد. دستۀ دستگاه را عمود روی پوست و روی تیره‌ترین قسمت خالکوبی می‌گذارم. از شما می‌خواهم وقتی شات لیزر با پوست شما برخورد کرد، تکان نخورید. نگران نباشید، لیزر کیوسوئیچ برای خالکوبی درد زیادی ندارد. ممکن است با برخورد اشعه لیزر به پوست حالتی شبیه به ضربه یا سوزش مختصری احساس کنید. ممکن است صدای ترق بلندی بشنوید. نگران نباشید همه اینها واکنش طبیعی پوست به لیزر هستند. دردی را که هنگام خالکوبی کردن تحمل کردید بیاد بیاورید! درد لیزر در مقایسه با آن هیچ است. ممکن است بعد از شات اول لیزر لازم شود که کمی صبر کرده تا واکنش پوست را ببنیم یا تنظیمات دستگاه را تغییر دهم. در هر صورت بعد از این اقدامات به لیزر کردن منطقه خالکوبی ادامه می‌دهم. هر وقت احساس ناراحتی داشتید، می‌توانید به من اطلاع بدهید تا من لیزر کردن را متوقف کنم. من روند لیزر کردن را به‌طور پیوسته ادامه می‌دهم تا کل ناحیه مورد نظر را شامل شود.


بعد از لیزر کردن چه اتفاقی برای ناحیۀ لیزر شده می‌افتد؟

تماس اشعۀ لیزر با پوست صدای ترق مانندی ایجاد می‌کند و بلافاصله ناحیه لیزر شده سفید می‌شود. گاه ممکن است خونریزی نقطه‌ای نیز بوجود بیاید. سفیدی منطقۀ لیزر شده برای ۱۵ دقیقه ادامه می‌یابد و بعد از برطرف شدن سفیدی، ناحیۀ قرمز شده ورم می‌کند. این قرمزی و ورم برای ۲ تا ۳ روز ادامه می‌یابد. در مرحلۀ بعد ناحیه درمان شده، تیره می‌شود و دلمه‌های ایجاد شده ظرف ۷ تا ۱۰ روز می‌ریزند. بعد از ۴ تا ۶ هفته می‌توان انتظار داشت که ناحیۀ درمان شده بهبود پیدا کرده و خالکوبی کمرنگ‌تر شده باشد و می‌توان به سراغ جلسه دوم لیزر رفت. یادتان باشد تا زمانی که محل درمان کاملاً ترمیم نشده باشد، نباید جلسۀ بعدی لیزر را انجام دهید. عجله نداشته باشید، بیشتر افراد می‌خواهند هر چه زودتر به سراغ جلسه بعدی لیزر بروند. آنها تصور می‌کنند با این کار زودتر خالکوبی آنها پاک می‌شود؛ اما راستش را بخواهید این طور نیست! باید به بدن‌تان فرصت دهید تا ذرات جوهر خالکوبی را از محل ببرد. اگر قبل از التیام کامل محل، اقدام به لیزر مجدد کنید، فقط خطر ایجاد عارضه را افزایش داده و هیچ سودی نمی‌برید. به پزشک خود اطمینان کنید.


فروشگاه سودا مدیکا

چگونگی اثر لیزر ( لیزر چگونه تتو یا تاتو یا خالکوبی را پاک میکند -لیزر چطور در تتو اثر میکند - )

لیزر با هدف قرار دادن ذرات یا باکس های رنگ در بدن که محل تجمع رنگدانه ها میباشد و بمباران آن توسط پالس های نور ، باعث لیز شدن و پاره شدن رنگدانه ها و خرد شدن آنها می گردد و التهاب در محل ایجاد میشود و هجوم ماکروفاژها و سلولهای بیگانه خوار در محل باعث میشود که رنگدانه های مورد نظر نیز توسط سلول های ماکروفاژ که وظیفه پاک سازی بدن از عناصر خارجی را عهده دار هستند ، بلعیده و نابود می گردند . تاتوهایی که رنگ تیره توسط کربن و جوهر سیاه در آن بکارگرفته شده و عمدتا رنگ خالکوبی را سیاه و تیره نشان می دهند از جمله تاتوهایی هستند که به طول موج های ارسالی از طرف لیزر ، پاسخ مطلوب داده و در مقایسه با دیگر رنگ ها در جلسات درمانی کمتری نتایج مطلوبی از خود نشان می دهند . انواع لیزرهایی که برای پاک کردن تتو یا تاتو یا خالکوبی بکار گرفته می شوند عبارت اند از : ۱- لیزر کیو سویچ ان دیاگ برای پاک کردن تاتو های قرمزQ-Switched ND:YAG ۲- لیزر فراکشنال CO۲ ۳- لیزر کیوسویچ روبی Q-Switched Rubby که به خاطر هدف قراردادن دقیق رنگدانه ها نتایج بسیار جالبی را ارائه کرده است . ج۴- دستگاههای آر اف جراحی یا پلاسما برای موارد کوچک د۵-دستگاه لیزر اربیوم یاگ هم در پاک کردن تاتو نقش کاربردی دارد -.د۶-دستگاه لیزر پیکوشورکه جدیدترین لیزر برای پاک کردن تاتو و خالکوبی میباشد و در واقع نوع پیشرفته دستگاه کیوسویچ میباشد تفاوت سیستم پیکوشور یا پیکوسکند با کیوسویچ در مدت زمان کمتر تابش نور به پوست است و به همین دلیل با حرارت بالا در کسر یک پیکوثانیه در مقایسه با کیوسویچ که میکروثانیه است هم کارایی بیشتر و هم عوارض کمتر خواهد داشت . البته استفاده از لیزرهای تهاجمی حتما تبحر زیاد لازم داره و در صورت عدم تجربه و تبحر احتمال عوارض بالاست پاک کردن تتو ابرو

جهت خرید دستگاه کیوسوییچ کلیک کنید